Uzm. Psikolog Başak Çiftçioğlu Gülçe

Uzm. Psikolog Başak Çiftçioğlu Gülçe

1985 Ankara doğumluyum. 2009 yılında Maltepe Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum, yüksek lisansımı ise 2016 yılında Ankara Üniversitesi Disiplinler Arası Aile Danışmanlığı alanında tamamladım. 2009 yılından bu güne kadar psikoloji alanında farklı kurumlarda çalışmalarımı sürdürdüm.

Ankara’da başlayan meslek hayatımı 2012 yılından beri İstanbul’da çeşitli hastaneler, danışmanlık merkezleri, kadın sığınma evleri, özel eğitim merkezleri ve okullarda (anaokulları ve liseler) danışmanlık hizmeti vererek sürdürdüm. 2019 yılından beri Psikoterapi Atölyesi’nde çocuk ve aile danışmanlığı alanında hizmet vermekteyim.

Çalışma hayatıma başladığım ilk günden itibaren gelişim ve değişime önem verdim. Meslek hayatıma TC. Sağlık Bakanlığı Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gündüz Hastanesi Kronik Ruh Sağlığı Hastalarını Gönüllü Ziyaret Projesi (Şizofren Hastalarla Çalışma) ile başladım. Ardından Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Kliniklerinde Stajımı tamamladım. Profesyonel meslek hayatımda öncelikle Ankara Özel Magnet Tıp Merkezi, Özel Yüzyıl Hastanesi ve Pendik Şifa hastanelerinde görev yaptım. Sonrasında dil öğrenimi için Kanada, Toronto’ya giderek 7 ay kaldım. Dil öğrenimimi tamamladıktan sonra ülkeye dönerek merhum Uzm. Dr. Fikret Hacıosman’la İç Gözlem Danışmanlık Merkezi’nde 2 buçuk yıl birlikte çalışma şansı yakaladım. Sonrasında ise çeşitli özel eğitim merkezleri, anaokullar ve kadın sığınma evlerinde, yakın dönemde de Özel Çizgi Koleji ve Özel Uğur Koleji’nde gençler ve aileleriyle çalıştım. 2019 yılından bu yana Psikoterapi Atölyesi’nde bireysel terapi ve aile-çift danışmanlığı çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Uzun yıllardır uzmanlığım olan bireysel, aile-çift danışmanlığı alanında çalışıyorum. ISST(International Society of Shema Tepapi) onaylı Psikiyatr Dr. H. Alp Karaosmanoğlu’nun Şema Terapi Eğitimini aldım. Ardında Davranış Bilimleri Enstütüsün’de (DEB) travma alanında çok önemli ve etkili bir yöntem olan EMDR (Eye Movement Desensitization and Reprocessing) eğitimimi tamamladım. Psikolojik Testler Derneği’nden Oyun Terapisi Eğitimi aldım. Yrd. Doc. Dr. Nevin Dölek Hoca’dan Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi eğitimimi tamamladım. Klinik Psikoloji eğitimim içinde Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimimi almaktayım.

MMPI, Kognigtif Testler Uygulayıcısı Eğitimi (Bender Gestalt 1, Bender Gestalt 2, Frostig Görsel Gelişim Algı Testi, Benton),  Zeka (IQ) Testleri Uygulayıcılığı Eğitimi (R.B Catell 2A, Goodenough-Harris (Bir Adam Çiz) Testi ve Porteus Labirentleri Testi, Gelişimsel Değerlendirme Testleri Uygulayıcılığı Eğitimi; Gesell Gelişimsel Değerlendirme Testi, AGTE (Ankara Gelişim Tarama Envanteri), Metropolitan Okul Olgunluğu Testi ve Peabody Kelime Tanıma Testleri, WISC-R ,T.A.T, C.A.T, LOUISA DUSS Psikanalitik Öyküler Testi eğitimlerini tamamladım.

Yakın zamanda başladığım Youtube kanalımda mesleki gözlem ve tavsiyelerimi takipçilerim ile paylaşmaktayım. 2019 yılında başlamış olduğum Klinik Psikoloji (tezli) eğitimimi sürdürmekteyim. 2017’den bu yana evliyim.