Çocuklar İçin EMDR Terapisi

çocuklarda_emdr

Çocuklar İçin EMDR Terapisi

EMDR terapisi, güçlü bir psikoterapi tekniği olup  göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme demektir. Uygulamasında yaş sınırı olmayan çocuk ve ergenlerde oldukça hızlı cevap veren bir  terapi tekniğidir.

“Günlük rutini bozan, ani ve beklenmedik bir şekilde gelişen, dehşet, kaygı ve panik yaratan, kişinin anlamlandırma süreçlerini bozan olaylar, travmatik yaşantılar olarak tanımlanmaktadır.” Çocuklarda yaşanan  travma, yetişkinlerden daha farklı olarak ortaya çıkabilir.

Çocuklarla EMDR; yaşanan travma sonrasında uygulanır. Bazen de çocuklar konuşarak değil de   değişen davranışlar ve duygu durumları ile bir desteğe ihtiyaç duyduklarını belli ederler. Çünkü travmatik yaşantının çocuklarda etkisi hemen olay sonrasında görülmeyebilir. Günler, haftalar hatta aylar sonrasında da ortaya çıkabilir. Alt ıslatma, içe kapanma, saldırgan davranışlar gösterme, yalnız kalmak istememe, aşırı ağlama… İşlem öncesi dönemdeki  çocuklar yaşanan olayı yetişkinler gibi değerlendiremeyebilirler. Dolayısıyla çocukların travmaları ile çalışırken sıklıkla resim, terapotik hikayeler, kuklalar, oyuncaklar sürece dahil edilmektedir.

EMDR terapisi;  çocuklarda yaşanan travmalar ile kaygı bozukluklarında, fobilerde, sınav kaygısında, tiklerde, uyku- yeme  bozukluklarında, yas sürecinde,çocukluk çağı depresyonu ve öfke kontrol sorunları gibi bir çok sorunda kullanılabilmektedir.

Seansların süresi problemin türüne, problemin şiddetine  göre değişmekle beraber ailenin işbirliği ve desteği oldukça kıymetlidir.