Hipnoterapi (Hipnoz)

hipnoterapi

Hipnoterapi (Hipnoz)

Hipnoterapi,hipnoz yöntemi ile tedavi anlamına gelir. Kökeni hipnoza dayanır. Hipnoz bir kişiyi ya da bir grubu bakış, telkin gibi yollarla kısa bir süre etki altına almaktır. Genel anlamı ile hipnoz dikkatin yoğunlaştığı ve telkin alma yeteneğinin arttığı, uyku ile uyanıklık arası bir bilinç halidir. Hipnoterapi ise, hipnoz olan kişinin dalgınlık ve konsantrasyon durumunu kullanarak, bilinç ve bilinçaltına yönelik olarak uzman tarafından uygulanan destekleyici bir terapi yöntemidir.

Birçok problemde hipnoterapi normal terapilere göre daha etkili ve faydalıdır. Hipnozda bakış, söz ve düşünce çok önemlidir. Bakış, hipnoterapistin bilinçaltı durumunu oluşturabilmesi için kullandığı yöntemlerden birisidir. Bakış ile gözlerden çıkan manyetik etkiler kontrol altına alınır. Söz durumunda ise, hipnoterapist hastanın beynine sokmak istediği düşünceleri açıklar. Düşünce durumu ise, hastanın arzu edilen duruma doğru çekilmesidir. Düşünce aşamasında konsantrasyon çok önemlidir. Hipnozda kişinin dirençlerinin birçoğu ortadan kalkmış durumdadır. Zihin rahattır ve gevşemiş durumdadır. Verilecek telkinlere açıktır. Kişi hipnoz halinde iken, bilinçaltı uyanık ve söylenenlere açıktır. Fakat vücut dinlenme halindedir. Hipnoz bir gece uykusu değildir. Hipnozdan uyanamamak ya da çıkamamak diye bir şey yoktur. Hipnoz sırasında kişi istemediği bilgiyi hipnoterapist ile paylaşmayabilir. Hipnoz sırasında her şeyin farkında olan kişi, vermek istemediği bilgileri hipnoterapiste vermez. Hipnoterapi hipnozun tedavi amacı ile kullanım şeklidir. Bu yüzden hipnoterapi yapacak olan kişinin psikolog ya da tıp doktoru olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü hipnozun terapide kullanımını sadece uzman kişilerin yapması gerekmektedir.

HİPNOZ VE HİPNOTERAPİ İLE YÜKSEK FAYDA SAĞLAMA KLAVUZU

 1. Hipnozu iyi anlamak: Hipnoz, varlığımızın bir parçası olan zihnimizi daha etkin kullanmayı öğrenmektir. Hipnoz bir sihir değildir. Kendiliğinden oluşan doğal bir zihinsel bir süreçtir. Çoğu zaman farkında olmadan hipnoz sürecini yaşarız. Örneğin bir film izlerken tamamen filmi seyretmeye dalmışsanız, büyük olasılıkla hipnoza girmişsinizdir. Hipnoz, bilinç ve bilinçaltının açık olduğu bir konsantrasyon halidir. Kişinin uyanık olduğu, her şeyin farkında olduğu, kontrolünü kaybetmediği bir durumdur.
 2. İnanç: Hipnozdan yüksek fayda sağlamak için iyileşeceğinize dair bir inanca sahip olmanız gerekmektedir. İnanmak iyileşmenin yarısıdır. Hipnoz güçlü bir tedavi yöntemidir.
 3. İyileşme arzusu: Tüm kalbinizle ve benliğinizle, hipnoz olmayı değil iyileşmeyi isteyin. Bu istek kolaylıkla hipnoz olmanız için yeterlidir.
 4. Kazanma arzusu: Hipnoz olmak tamamen sizin arzunuza ve kontrolünüze bağlıdır. Terapist telkinleri verir. İyileşmek için çaba gösterecek olan sizsiniz. Kazanma arzusu taşırsanız kazanırsınız.
 5. Sabır: Tam olarak iyileşme inancınızı oluşturmadıysanız terapistinize öncelikle bunu söyleyin. İnanç geliştirici tekniklerle terapiye başlayın. Sadece, siz isterseniz iyileşirsiniz. İyileşmek için başkalarının ya da dünyanın değişmesini beklemeyin.
 6. Başarıya odaklanmak: Daha önce denediğiniz tüm tedavi yöntemlerini ya da başarısız girişimleri hipnoz için temel olarak almayın. Daha önce başarısız olmadınız. Başarmak için uygun yolu bulamadınız. Ama şimdi o yoldasınız. Zihnin 1 no’lu kuralı; zihin neyi umarsa onu gerçekleştirme eğilimine girer. Kötümser insanların başına hep kötü şeyler gelir. Başarıyı sürekli beklerseniz, onu hayalinizde canlandırırsanız sizi kimse durduramaz.
 7. Her sorun çözülebilir: Çözülmesi zor sorun yoktur. Sadece çözülememiş sorun vardır. Unutmayın bundan yüzyıl önce çözülmeyeceğine inanılan binlerce sorun, bugün çözülmüştür.
 8. Yöntemi anlamak: Tedavi yöntemiyle ilgili anlamadığınız ne varsa tekrar tekrar sormaktan çekinmeyiniz. Hemen hipnoz olmak için acele etmeyin. Hipnozu ve tedavi yöntemini anlamak, iyileşmenin nasıl olacağını anlamak başlı başına iyileşmeyi sağlayan bir güçtür. Tedavi kısmı işin tören kısmıdır.
 9. Samimiyet: Kendinize karşı dürüst olun. Sorunlarınızla her ne ise yüzleşmeye hazır olun. Her ne olacaksa gelecekte olacak. Hem geçmiş hem de gelecek sadece hayallerimizdedir. Yüzleşmekten kaçtığımız her olay sorunu yaratan etkenlerdendir.
 10. Hipnoz olduğunuza ikna olmak: Hipnoz olduğunuzu nasıl anlayacaksınız. Bunu hipnoz olmadan önce terapistinizden öğrenin. Hipnoz olduğunuza ikna olun.
 11. Sözleşmeye uymak: Hipnoz siz ile terapist arasında yapılan bir sözleşmedir. Terapist tüm bilgisini ve deneyimini sizi iyileştirmek için kullanırken siz de verilen talimatları aynen, eleştirmeden yerine getirmek için elinizden geleni yapacağınız sözünü vermelisiniz.
 12. Güven: Terapistinize her konuda güvenmeden seansa başlamayın. Seans içerisinde terapistinize güven testi yapamazsınız. Böyle bir çaba hipnoz olmanızı engeller.