Kafede, parkta, evde… Aslında evcil hayvan popülaritesinin iyice arttığı bu dönemde her yerde karşılaşabileceğimiz minik hayvan dostlarımız kedilerle alakalı kimilerimiz yoğun panik ve endişe hissedebilmektedir. Kedilerle ilgili geçmişte ısırılma çizilme gibi olumsuz eski bir yaşantı durumunda onlardan hoşlanmama ya da kaçınma gibi bir davranış oldukça normalken yukarıda bahsettiğimiz panik ve endişe durumu hoşlanmamanın ötesindedir ve kedi fobisi olarak bilinir.

Kedi fobisi vücutta farklı fiziksel ve psikolojik semptomlara neden olur.

Fiziksel Belirtiler:

 • Göğüste ağrı veya gerginlik
 • Artan terleme veya kalp atışı
 • Normal nefes almada zorluk
 • Ajitasyon (Kişinin etrafa saldırganlığı, aşırı aktivitesi ile karakterize durum.)
 • Baş dönmesi veya bulantı hissi
 • Titreme
 • Mide rahatsızlığı (özellikle de bir kedinin var olacağı gelecekteki bir olayı düşünürken)

Psikolojik Belirtiler:

 • Kediler hakkında düşünürken panik ve korkmuş hissetmek
 • Kedilerin olabileceği yeni alanlardan çok korkmak
 • Kedilere rastlayabileceğiniz olası yollar ve onlardan nasıl kaçınabileceğiniz hakkında düşünmek için çok zaman harcamak
 • Miyavlama, tıslama veya benzer sesler duyduğunuzda aşırı endişe ve korku yaşamak

Hayvan fobileri en yaygın fobiler arasındadır. Altında yatan sebepler ise hayvanlarla ilgili ya da bağımsız travmatik yaşantılar olabilmektedir.

Kendinizi belirli aktivitelerden alıkoyuyorsanız, belirli rutinlerinizi bozmak zorunda kalıyorsanız veya yaşamınız üzerinde başka herhangi olumsuz bir etkiye neden olan bir kedi korkunuz varsa, terapi size yardımcı olabilir. Çünkü fobileri tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış herhangi bir ilaç yoktur, yalnızca bazıları semptomların kısa süreli tedavisinde yardımcı olabilir. 

Kedi Fobisinde Terapi

Sistematik duyarsızlaştırma, bir maruziyet tedavisidir. Süreçte korku ve endişe duygularını yönetmeye yardımcı olmak için gevşeme tekniklerini öğrenmeyi içeren spesifik bir maruz kalma terapisidir.

Bilişsel davranışçı terapi yönteminde kaygı ve endişeye neden olan düşünce kalıpları incelenir. Bu düşünce kalıpları yeniden anlamlandırılarak kaygı azaltılır, maruz kalma esnasında kişi daha güçlü ve donanımlı hale getirilir.

EMDR terapi yönteminde ise hangi travmatik yaşantıların fobiyi oluşturduğu belirlenir, göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme ile geçmiş travmatik yaşantılar ve kediye yönelik duyarsızlaştırma çalışması yapılır.

Bir fobiye sahip olmak mutlaka tedaviye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez fakat fobi nesnesinden kaçmak her ortamda kolay olmadığı gibi fobi nesnesinin zarar verme olasılığının düşük olması ve bu korkunun mantıksız olduğunu düşünmek sosyal yaşamda utanç ve suçluluk duyguları hissettirebilmektedir.

Bu tip olumsuz yaşantılardan kurtulmak için yukarıdaki terapi türleri ile çalışan terapistlerimizden yardım alabilirsiniz.