Anksiyete, psikolojik rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Toplumun bir kesimini etkisi altına alan bu problem daha çok arttığında hastalık seviyesine gelebilmektedir. Son derece yorucu olan ve hayat kalitesini düşüren anksiyete bozukluğunun tedavisi mümkündür. Bu yazımızda anksiyete nedir? belirtileri nelerdir? bahsetmek istedik.

Anksiyete (Kaygı Bozukluğu) Nedir?

Psikoloji deki adı anksiyete olan kaygı, tehlikeli durumlara vücudun kendini hazırlamasıdır ve gereklidir. Tehlikeli durumlarda kişinin kendini tetikte ve ani müdahale gerektiğinde daha iyi performans göstermesi için yardımcı olmaktadır. Dozunda kaygı, günlük hayatta sorunlarla baş edebilmek ve gerektiğinde hızlı karar vermek için gereklidir.

Anksiyete bozukluğunda ise kaygı duygusu ortada bir tehlike yokken bile kendini göstermektedir. Bu durumun uzun süre devam etmesi kişileri fazla rahatsız etmekte ve günlük hayatı olumsuz etkilemektedir. Bu şekilde ileri seviyede bir anksiyete bozukluğu yaşandığı zaman sağlıklı bir hayat sürebilmek için tedavi gereklidir.

Anksiyete belirtileri nelerdir?

Kendini özgüvensiz hissetmek
Gergin, kaygılı ve sıkıntılı hissetmek
Toplumdan uzaklaşmak ve insanlardan kaçmak istemek
Kas ağrısı çekmek
Çabuk gerilmek
Sallanmaya başlamak
Konsantrasyon sorunu yaşamak
Çabuk yorulmak
Uykusuzluk
Devamlı ağlama isteği duymak
Anksiyete bozukluklarının türleri neler?

Obsesif-kompulsif Bozukluk
Panik Atak
Travmatik Stres Bozukluğu (TSSB)
Genel Kaygı Bozuklukluğu
Sosyal Fobi
Fobiler
Agorafobi
Anksiyete neden olur?

Pek çok ruhsal bozukluk gibi anksiyete bozukluğunun da tam olarak nedeni tam olarak anlaşılamamaktadır. Bazı kişilerde çok stresli ve travmatik bir olay sonrası ortaya çıkarken bazı kişilerde sebep olmaksızın ortaya çıkar.

Anksiyete tanısı nasıl konur?

Devamlı kaygılı düşünceler, günlük hayatı ve sosyal çevreyi etkilemeye başladıysa alanında uzman biri tarafından anksiyete testi yapılması ve tanı konulması gerekmektedir.

Anksiyete tedavisi nasıl yapılır?

İlk olarak yapılması gereken şey bir psikiyatri uzmanına başvurmaktır. Tedaviye başlamadan kapsamlı bir değerlendirme süreci gerçekleştirilir ve tedavi yöntemi bu doğrultuda seçilir.

Add Your Comment